Blogul de inițiativă al tinerilor din Râmnicu Sărat! Cu fiecare zi, alaturi de noi, mentalitatea ta se schimba! Schimba-te si tu! Implica-te!

Posted by Unknown - - 0 comentarii

VICTORIE CE ÎI ADUCE ÎN PLAY-OFF!
CSS Râmnicu Sărat – CSS Galați 3-1
(27 – 25, 25 – 19, 19 – 25, 25 – 17)

Duminica aceasta, aproximativ 100 de râmniceni au fost prezenți în Sala Municipală de Sport din Râmnicu Sărat la meciul de voley disputat între echipele CSS Rm. Sărat și CSS Galați, contând pentru etapa a 6-a a Campionatului Național de Voley, Juniori. Înaintea partidei, formația gălățeană ocupa locul patru în clasament, în timp ce râmnicenii, un loc mai sus, își jucau în ultima etapă înaintea pauzei competiționale lozul pentru confirmarea locului care să-i ducă practic la turneul final din primăvară, acolo unde vor avea șansa de a se duela cu echipe mult mai puternice.

Primul set al partidei a început în nota de dominare a gălățenilor: 0-4. Râmnicenii reușesc însă, să întoarcă rezultatul, la 16 – 12, pentru ca finalul de set să fie unul foarte tensionat. Două mingi de set pentru râmniceni la scorul de 24 – 22, irosite, aduce egalitatea la 24, pentru ca în final, Denis Oprea print-un atac în forță să aducă setul de partea formației noastre. Setul doi a fost unul mult mai ușor. Diferența de 5-6 puncte impusă din primele minute, a fost menținută până la finalul setului, încheiat cu scorul de 25 - 19. Cel de-al treilea set, început pe un fond de relaxare, i-a adus în joc pe gălățeni. Câteva atacuri ratate ale noastre, alături de blocaje precise ale tinerilor voleybaliști gălățeni au adus scorul la jumătatea setului trei la 16-11, acesta fiind adjudecat în final la 19. Ultima sfert al meciului a reprezentat un adevărat galop de sănătate pentru “ai noștri”: blocajele au intrat, recuperările au funcționat, iar atacurile repetate, bine poziționate, au condus formația râmniceană către câștigarea detașată a jocului: 25 – 17 și 3-1 la seturi; un scor ce-i duce pe râmniceni la atingerea obiectivului propus, accederea în Play-off, cu două jocuri jocuri înainte de finalul sezonului.

CSS Râmnicu Sărat a evoluat în următoarea componență: Florin Duță, Denis Oprea, Stănescu Robert, Popescu Vlăduț, Toader Alexandru, Munteanu Dragoș, Petre Marinescu, Albu Geani, Savastre Ștefan, Vasile Silviu, Neculai Tiberiu. Antrenor: Ion Dragoș.

De remarcat atmosfera deosebită creată de către suporterii prezenți la joc, care au susținut în mod permanent prin aplauze și sunete de susținere echipa noastră, fapt ce demonstrează atașamentul râmnicenilor față de sport și spectacolul pe care acesta îl generează în prezența rezultatelor pozitive. Voley-ul, la Râmnicu Sărat, un sport ce altădată aducea merite si sute de suporteri la meciurile Ligii I, pare să fi regăsit astăzi, prin tinerii juniori ai CSS-ului adevărata cale a obținerii unor noi performanțe.

Pentru echipa râmniciană campionatul se va relua în data de 05 februarie 2012 cu meciul din deplasare contra echipei CNMV Ploiești, pentru ca în ultima etapă să primească vizita echipei CSS 3 Steaua București. Realizând un scurt remember al meciului tur, acesta a fost practic meciul de referință al generației 93 – ’94: după ce primele două seturi au fost “furate” de bucureșteni, a urmat o revenire care, cu siguranță va rămâne în mintea tuturor și poate mai mult decât atât concluzia acestei partide: cu ambiție, optimism și profesionalism, orice performanță poate fi atină. Este argumentul care, la modul general, lipsește sportului românesc, însă care, sperăm, că odată cu noul val de sportivi, va aduce o confirmare a valorii ale cărei teste aduc, cu fiecare săptămână rezultate din ce în ce mai îmbucurătoare.

Rezultatele echipei CSS Rm. Sărat în Campionat:

CSS Rm. Sărat – CSS Buzău                               0 – 3 (6 – 25, 23 – 25, 15 – 25)
CSS Galați – CSS Rm. Sărat                                1 – 3 (25 – 22, 22 – 25, 19 – 25, 24 – 26 )
CSS Rm. Sărat – CNMV Ploiești                          1 – 3 (9 – 25, 8 – 25, 28 – 26, 17 – 25)
CSS 3 CSA Steaua București – CSS Rm. Sărat    2 – 3 (25 – 21, 25 – 16, 25 – 27, 18 – 25, 11 – 15)
CSS Buzău – CSS Rm. Sărat                              3 – 0 (25 – 18, 25 – 13, 25 – 12)
CSS Rm. Sărat – CSS Galați                              3 – 1 (27 – 25, 25 – 19, 19 – 25, 25 – 17)